Themes - Twenty Nineteen - en to pt_BR translation catalogue (80 entries)

note: Description of the theme
en: Our 2019 default theme is designed to show off the power of the block editor. It features custom styles for all the default blocks, and is built so that what you see in the editor looks like what you'll see on your website. Twenty Nineteen is designed to be adaptable to a wide range of websites, whether you’re running a photo blog, launching a new business, or supporting a non-profit. Featuring ample whitespace and modern sans-serif headlines paired with classic serif body text, it's built to be beautiful on all screen sizes.
pt_BR: Nosso design do tema padrão de 2019 foi desenvolvido para mostrar o poder do editor de blocos. Ele possui recursos e estilos personalizados para todos os blocos padrão e foi construído para que o que você vê no editor se pareça com o que você verá no seu site. O Twenty Nineteen foi concebido para ser adaptável a uma vasta gama de sites, quer esteja a publicar um blog fotográfico, a lançar um novo negócio ou a apoiar uma organização sem fins lucrativos. Apresentando com amplo espaço em branco e modernas sans-serif combinadas com texto clássico com serif, ele é construído para ser bonito em todos os tamanhos de tela.

en: Your comment is awaiting moderation. This is a preview, your comment will be visible after it has been approved.
pt_BR: Seu comentário está aguardando moderação. Esta é uma pré-visualização, seu comentário ficará visível assim que for aprovado.

en: Dark Blue
pt_BR: Azul escuro

en: Blue
pt_BR: Azul

note: translators: %s: Parent post link.
en: <span class="meta-nav">Published in</span><span class="post-title">%s</span>
pt_BR: <span class="meta-nav">Publicado em</span><span class="post-title">%s</span>

[ctx: Parent post link]
en: <span class="meta-nav">Published in</span><br><span class="post-title">%title</span>
pt_BR: <span class="meta-nav">Publicado em</span><br><span class="post-title">%title</span>

[ctx: post]
en: Featured
pt_BR: Em destaque

note: translators: %s: WordPress version.
en: Twenty Nineteen requires at least WordPress version 4.7. You are running version %s. Please upgrade and try again.
pt_BR: O Twenty Nineteen requer pelo menos a versão 4.7 do WordPress. Você está usando a versão %s. Atualize e tente novamente.

en: Back
pt_BR: Voltar

en: More
pt_BR: Mais

en: Apply a filter to featured images using the primary color
pt_BR: Aplicar um filtro nas imagens destacadas usando a cor primária

en: Apply a custom color for buttons, links, featured images, etc.
pt_BR: Aplicar uma cor personalizada nos botões, links, imagens destacadas e etc.

[ctx: primary color]
en: Custom
pt_BR: Personalizada

[ctx: primary color]
en: Default
pt_BR: Padrão

en: White
pt_BR: Branco

en: Light Gray
pt_BR: Cinza claro

en: Dark Gray
pt_BR: Cinza escuro

en: XL
pt_BR: GG

en: Huge
pt_BR: Muito grande

en: L
pt_BR: G

en: Large
pt_BR: Grande

en: Small
pt_BR: Pequeno

en: S
pt_BR: P

en: Footer Menu
pt_BR: Menu do rodapé

[ctx: Used before full size attachment link.]
en: Full size
pt_BR: Tamanho completo

en: Page
pt_BR: Página

en: Add widgets here to appear in your footer.
pt_BR: Adicione widgets aqui para aparecerem no rodapé.

en: Footer
pt_BR: Rodapé

en: Primary Color
pt_BR: Cor primária

en: No comments
pt_BR: Nenhum comentário

note: translators: %d: Number of comments.
en: %d Comment | %d Comments
pt_BR[0]: %d comentário
pt_BR[1]: %d comentários

en: View more posts
pt_BR: Ver mais posts

note: translators: %s: Post author.
en: Published by %s
pt_BR: Publicado por %s

en: Top Menu
pt_BR: Menu do topo

note: translators: %s: Post title. Only visible to screen readers.
en: Continue reading<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>
pt_BR: Continue lendo<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>

en: Pages:
pt_BR: Páginas

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
pt_BR: Aparentemente não pudemos encontrar o que você está procurando. Talvez uma busca ajude.

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
pt_BR: Nada foi encontrado com os termos da sua pesquisa. Tente novamente com algumas palavras-chaves diferentes.

note: translators: 1: Link to WP admin new post page.
en: Ready to publish your first post? <a href="%1$s">Get started here</a>.
pt_BR: Pronto para publicar seu primeiro post? <a href="%1$s">Comece aqui</a>.

en: Nothing Found
pt_BR: Nada encontrado

en: Previous post:
pt_BR: Post anterior:

en: Previous Post
pt_BR: Post anterior

en: Next post:
pt_BR: Próximo post:

en: Next Post
pt_BR: Próximo post

en: Search results for:
pt_BR: Resultados da pesquisa por:

en: Older posts
pt_BR: Posts mais antigos

en: Newer posts
pt_BR: Posts mais recentes

en: Posted in
pt_BR: Publicado em

note: translators: %s: Post title. Only visible to screen readers.
en: Leave a comment<span class="screen-reader-text"> on %s</span>
pt_BR: Deixe um comentário<span class="screen-reader-text"> em %s</span>

en: Posted by
pt_BR: Publicado por

en: Archives:
pt_BR: Arquivos:

note: translators: %s: Taxonomy singular name.
en: %s Archives:
pt_BR: Arquivos de %s:

en: Post Type Archives:
pt_BR: Arquivos de tipo de post:

en: Daily Archives:
pt_BR: Arquivos do dia:

en: Monthly Archives:
pt_BR: Arquivos do mês:

en: Yearly Archives:
pt_BR: Arquivos do ano:

en: Author Archives:
pt_BR: Arquivos do autor:

en: Tag Archives:
pt_BR: Arquivos da tag:

en: Category Archives:
pt_BR: Arquivos da categoria:

note: translators: %s: Post title. Only visible to screen readers.
en: Edit <span class="screen-reader-text">%s</span>
pt_BR: Editar <span class="screen-reader-text">%s</span>

en: Skip to content
pt_BR: Pular para o conteúdo

en: Social Links Menu
pt_BR: Menu de links sociais

en: Primary
pt_BR: Primário

note: translators: %s: WordPress.
en: Proudly powered by %s.
pt_BR: Orgulhosamente desenvolvido com %s.

en: Comments are closed.
pt_BR: Os comentários estão desativados.

en: Next
pt_BR: Próximo

en: Previous
pt_BR: Anteriores

en: Comments
pt_BR: Comentários

[ctx: comments title]
note: translators: 1: Number of comments, 2: Post title.
en: %1$s reply on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s replies on &ldquo;%2$s&rdquo;
pt_BR[0]: %1$s resposta em &ldquo;%2$s&rdquo;
pt_BR[1]: %1$s respostas em &ldquo;%2$s&rdquo;

[ctx: comments title]
note: translators: %s: Post title.
en: One reply on &ldquo;%s&rdquo;
pt_BR: Uma resposta em &ldquo;%s&rdquo;

en: Leave a comment
pt_BR: Deixe um comentário

en: Join the Conversation
pt_BR: Participe da discussão

en: Your comment is awaiting moderation.
pt_BR: O seu comentário está aguardando moderação.

en: Edit
pt_BR: Editar

note: translators: 1: Comment date, 2: Comment time.
en: %1$s at %2$s
pt_BR: %1$s às %2$s

note: translators: %s: Comment author link.
en: %s <span class="screen-reader-text says">says:</span>
pt_BR: %s <span class="screen-reader-text says">diz:</span>

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try a search?
pt_BR: Parece que nada foi encontrado por aqui. Tente uma busca talvez?

en: Oops! That page can&rsquo;t be found.
pt_BR: Opa! A página não pode ser encontrada,

note: Theme URI of the theme
en: https://wordpress.org/themes/twentynineteen/
pt_BR: https://br.wordpress.org/themes/twentynineteen/

note: Author of the theme
en: the WordPress team
pt_BR: a equipe do WordPress
